Karın Kası Estetiği

(Six Pack Ameliyatı)

Yazı Başlıkları

Karın Kası Estetiği

Daha fit ve belirgin kaslara sahip olmak estetik açıdan giderek artan bir öneme sahip. Nitekim günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin daha belirgin ve şekilli karın kaslarına sahip olmak için yoğun bir çaba harcadığı biliniyor. İyi bir görünüme kavuşmanın yanı sıra daha sağlıklı ve genç görünmeyi de mümkün kılan karın kaslarına sahip olmak ne yazık ki her zaman çok da mümkün olmuyor; spor salonlarında harcanan saatler herkeste aynı sonucu vermiyor. Kişinin vücudundaki kas kitlesinin oranı, yağ oranı, yağın vücuttaki dağılımı, beslenme alışkanlıkları, bedensel kondisyon, yaş ve cinsiyet gibi birçok faktör karın kaslarının belirginleşmesinin önünde bir engel olarak belirebiliyor.

Gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde kişiler belirgin ve şekilli karın kaslarına kavuşabiliyor. Erkeklerde six pack estetiği, kadınlarda ise two pack estetiği olarak isimlendirilen karın kası estetiği temelde bir liposuction cerrahisi olma niteliği taşıyor. 18 yaşını geçen, sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemeye kararlı, genel sağlık durumu operasyon için uygun olan kadınlar ve erkekler karın kası estetiği ile hayallerindeki abdominal kas yapısına sahip olabiliyor.

Karın Kası Estetiği Nedir?

Yıllardır diyet ve egzersiz programlarına uyum sağlanmasına rağmen karın kası yapamayan kişiler için en dikkat çekici vücut şekillendirme estetiği ameliyatları arasında yer alan karın kası estetiği, 1990’lı yıllardan bu yana uygulanan bir operasyon türüdür. Temel olarak liposuction yönteminin kullanılması ile gerçekleştirilen karın kası estetiği sırasında kasların bombeleştiği kısımdaki yağlar alınır veya ihtiyaçlar doğrultusunda artırılır, kasların çukurlaştığı kısımlardaki yağlar ise azaltılır. Oldukça stratejik bir planlama gerektiren operasyon sırasında liposuction tekniği de kişi özelinde tercih edilebilmektedir. Bölgesel inatçı yağlara oldukça başarılı bir müdahale imkanı sunan Hi-Def liposuction ve doku hasarını minimize eden Vaser liposuction, operasyon dahilinde güvenle tercih edilen teknikler arasında gösterilebilir.

Karın Kası Estetiği Nasıl Yapılır?

Karın kası estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilen bir cerrahidir. Dolayısıyla planlama süreci operasyon başarısı ve güvenliği üzerinde doğrudan etkilidir. Operasyon planlanırken hastaların anesteziye uygunluklarının belirlenmesi için bir dizi test ve tetkik istenebilir. Operasyon için hastanın genel sağlık durumunun uygun olduğu belirlendiğinde ise ameliyat planlaması yapılır. Operasyon öncesi kişinin kas yapısı, bölgesel yağlanma miktarı ve cilt yapısı analiz edilir.

Böylece en doğal sonuçların alınması sağlanabilir. Karın kası estetiği hastaların ihtiyaçları doğrultusunda farklı operasyonlar ile de kombine edilebilmektedir. Örneğin meme büyümesi olan erkeklerde six pack estetiği ile birlikte jinekomasti operasyonu eş zamanlı yapılabilir. Two pack karın estetiği yaptırmayı düşünen kadınlar için de meme estetiği ameliyatları kombine şekilde uygulanabilir. Böylece vücut şekillendirme sonuçları daha verimli hale getirilebilir.

Karın kası estetiği yapılırken kasların çukurlaştığı kısımlardaki fazla yağ dokusu liposuction tekniği ile alınır, kasların bombeleşen kısımlarına ya müdahale edilmez ya da eğer belirginleştirilmeleri gerekiyorsa kişinin kendisinden alınan yağ özel bir işlemden geçirilip bölgeye enjekte edilir. Her hastanın ihtiyacı farklı olabileceği için operasyon öncesi süreçte planlama kişiye özel şekilde yapılır.

Karın Kası Estetiği Kaç Saat Sürer?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen karın kası estetiği 2 ila 4 saat arasında sürebilmektedir. Operasyon sonrası hastanede 1 gün kalınması gerekebilir. Hastaların sağlık durumu kontrol edildikten sonra operasyonun ertesi günü taburcu işlemleri başlatılır.

Karın Kası Estetiği Kimlere Yapılır?

“Karın kası estetiği için kimler uygun adaydır?” sorusunun yanıtlarından önce bu operasyonla ilgili bilinmesi gereken önemli bir konu hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Karın kası estetiği özelleştirilmiş bir liposuction cerrahisidir, kesinlikle bir kilo verme ameliyatı olarak düşünülmemelidir. Operasyon 18 yaşını dolduran, obezite hastalığı bulunmayan, ideal kilosunda veya ideal kilosuna yakın olup bölgesel yağ fazlalıkları olan, uyguladığı diyet ve egzersizler neticesinde karın kaslarını belirginleştiremeyen, anesteziye engel teşkil edecek bir sağlık sorunu bulunmayan, daha fit ve çekici bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler karın kası estetiği için uygun aday olarak kabul edilirler.

Kadınlar Kasın Kası Estetiği Yaptırabilir mi?

Evet, kadınlar da kas estetiği yaptırabilirler. Kadınların yaptırdığı karın kası estetiği two pack estetiği olarak da adlandırılır. Daha ince ve şekilli karın kaslarına kavuşmayı sağlayan two pack estetiği kadınlar tarafından giderek daha fazla tercih edilen vücut estetiği ameliyatları arasında yer almaktadır.

Karın Kası Estetiği Riskli midir?

Karın kası estetiği ameliyatları düşük riskli cerrahiler olarak sınıflandırılsa da bazı komplikasyonların ortaya çıkabileceği ifade edilebilir. Sinir ve damar hasarları, ciltte renk değişimi, düzensiz iyileşme, şişme, sıvı toplanması, baş ağrısı, enfeksiyon, ateş gibi komplikasyonlar söz konusu olabilir. Ateş ve enfeksiyon belirtileri görüldüğü takdirde cerrahlarla iletişime geçilmelidir. Komplikasyon riskinin minimize edilmesi adına hastalar post-operatif dönem gereklilikleri hakkında detaylı olarak bilgilendirilirler.

Six Pack Estetiği Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Karın kası estetiği sonuçları operasyon bölgesindeki ödemin ve şişliğin geçmesi ile birlikte etkisini gösterir. Operasyon sonrası kurallara uyum sağlandığı takdirde kasların belirginliğinin ortaya çıkmasına engel olan şişlik ve ödem 7 – 10 gün gibi bir sürede ortadan kalkacaktır. Tam sonuçların ortaya çıkması için yaklaşık 6 hafta beklenmelidir. Bu süreç dahilinde hastaların ağırlık kaldırmamaları ve çok tempolu egzersizlerden kaçınmaları gerekir.

Karın Kası Estetiği Ağrılı mıdır?

Six pack estetiği genel anestezi altında uygulanan bir cerrahi olduğu için hastaların operasyon sırasında ağrı veya acı hissetmesi söz konusu değildir. Gelişen liposuction tekniklerinin de sağladığı konforla doku hasarı minimize edildiği için post operatif dönemin de oldukça rahat geçmesi beklenir.

Karın Kası Estetiği Sonrası Ağrı Olur mu?

Her cerrahi operasyon gibi karın kası estetiği sonrasında da ağrı oluşabilir. Cerrahlar post operatif dönemde hem ağrı hem de enfeksiyon oluşumunun önlenmesi adına ağrı kesici ve antibiyotik reçete edebilirler. İlaçların aksatılmadan kullanılması önemlidir.

Karın Kası Estetiği Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kas estetiği yaptırmaya karar veren ve genel sağlık durumu ameliyat için uygun olan hastaların operasyondan 6 hafta önce sigara kullanmayı bırakmaları gerekir. Sigara kullanımı yaraların enfeksiyon kapmasına ve iyileşme sürecinde yavaşlamaya neden olabilir. Kas estetiği öncesinde hastaların kan sulandırıcı ilaçları da bırakması gerekir. Kronik hastalıkları olanlar ya da operasyon öncesinde grip veya soğuk algınlığı geçirenler cerrahlara mutlaka bilgi vermelidir. Liposuction işleminden 6 saat öncesinde ve 2 saat sonrasında berrak sıvılar haricinde herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmemesi gerekir.

Karın Kası Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Liposuction ile karın kası estetiği sonrasında sigara kullanılmaması önemlidir. Operasyon öncesinde olduğu gibi sonrası süreçte de yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyecek alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. İyileşme sürecinin genel anlamda konforlu geçmesi beklenir. Hafif ağrılar tablet ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir, ödem ve şişlikler 7-10 gün aralığında ortadan kalkar.

İyileşme sürecinin desteklenmesi için 6 hafta boyunca korse giyilmesi tavsiye edilir. Karın kası estetiği sonrası işe dönüş süreci yapılan işin gerektirdiği efor seviyesi doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Hareket gerektirmeyen işlere dönüş için bir hafta, yoğun fiziksel aktivite gereksinimi olan işlere dönüş için ise yaklaşık 3 hafta beklenmesi önerilir.

Karın Kası Estetiği Avantajları Nelerdir?

Karın kaslarının belirginleştirmesi birçok kişi için oldukça zor olabilir. Kişinin cilt yapısı, yağ dağılımı, metabolizma hızı, kas oranı, önerilen diyet ve egzersiz programlarına ne denli uyum sağlayabildiği gibi faktörler karın kaslarına kavuşma hayalini engelleyebilir. Karın kası estetiği seçilmiş hastalarda hızlı ve etkin sonuçlar alınmasını mümkün kılar. Hi-Def, Vaser ve PAL gibi gelişmiş yöntemlerle doku hasarı minimize edilebildiği için iyileşme süreci de minimum şikayetlerle geçirilebilir.

Karın Kası Estetiği Fiyatları

Karın kası estetiği fiyatları cerrahların deneyimine, operasyonun gerçekleştirileceği ile, hastanenin ücretlendirme politikasına, operasyon sırasında kullanılacak tekniğe, tekniğin gerektirdiği teknolojiye, karın estetiği ameliyatı ile kombine planlanan farklı bir cerrahi olup olmadığı gibi unsurlar doğrultusunda değişiklik gösterebilir. En net bilgi operasyon planlaması yapılan cerrahlardan alınabilir.

 

Hasta Temsilciniz Esra'ya Sorun

Daha Fazla mı Öğrenmek İstiyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey bize WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkındaki tüm sorularınızı sormak. Size tüm detayları anlatmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Yazılarımız

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk Germe Ameliyatı (Bacak Estetiği Ameliyatı) Yazı Başlıkları Uyluk Germe Ameliyatı Vücutta en hızlı deforme olan ve oluşan deformasyona bağlı olarak estetik kaygı nedenine dönüşen …

Devamını Oku →

Liposuction

Liposuction (Yağ Aldırma) Yazı Başlıkları Liposuction Uygulanan egzersiz ve diyet programları neticesinde hedeflerine ulaşamayan ve bölgesel yağlanma sorunu yaşamaya devam eden birçok kişi, vücut şekillendirme …

Devamını Oku →

Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı (Kol Estetiği Ameliyatı) Yazı Başlıkları Kol Germe Ameliyatı Brakioplasti olarak da adlandırılan kol germe ameliyatı, hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla …

Devamını Oku →
Scroll to Top