Uyluk Germe Ameliyatı

(Bacak Estetiği Ameliyatı)

Yazı Başlıkları

Uyluk Germe Ameliyatı

Vücutta en hızlı deforme olan ve oluşan deformasyona bağlı olarak estetik kaygı nedenine dönüşen bölgelerin başında uyluk bölgesi gelir. Üst bacak olarak da ifade edilen bölgede yaşın ilerlemesi, kilo kayıpları, genetik yatkınlık gibi farklı nedenlerle oluşan sarkma bacak konturunun bozulmasına ve kişinin hareket ettiğinde rahatsız olmasına neden olur. Uyluk germe ameliyatı ile uyluk bölgesindeki cilt fazlalıkları ve yağlar alınır, bölgedeki bağ dokuları ve kaslar yapılandırılır, böylelikle bacaklar şekillendirilebilir.

Uyluk germe ameliyatı hastaların beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda liposuction ile kombine edilebilir; hastaların kombine ameliyatlar için gerekli kriterleri karşılaması halinde diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile de birlikte gerçekleştirilebilir.

Uyluk Sarkması Nedir? Nasıl Olur?

Uyluk bacakların üst ve iç kısmında yer alır; bölgesel olarak ince bir cilde sahiptir ve bu nedenle de gerek çatlak oluşumuna gerekse sarkmalara oldukça elverişli yapıya sahip olduğu söylenebilir. Hareketsiz yaşam, yaşın ilerlemesi, kilo alıp verme ve genetik faktörler gibi birçok neden uyluk bölgesindeki cildin sarkmasına ve bölgede yağ birikmesine neden olabilir.

Uylukta meydana gelen estetik sorunlar bacak görünümünü olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra kişilerin yürüme esnasında bacaklarının birbirine değmesine, tahriş ve pişik oluşmasına yol açabilir. Estetik ve fonksiyonel anlamda hayat konforunu düşüren uyluk sarkmaları uyluk germe adı verilen vücut şekillendirme operasyonu ile giderilebilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Uyluk germe ameliyatının iki temel amaç için yapıldığı söylenebilir. Bu amaçlardan ilki kişinin uyluk bölgesindeki yağ birikimlerinden ve sarkmalardan kurtularak daha estetik, fit ve biçimli bacaklara kavuşmasını sağlamaktır. Diğer bir amaç ise bölgede meydana gelen fiziksel deformasyonun ortadan kaldırılarak hastaların daha rahat hareket etmesini ve cilt sürtünmesine bağlı yaşanan şikayetlerin giderilmesini sağlamaktır.

Kimler Uyluk Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaydır?

Kilosu stabil olan, 18 yaşından büyük, uyluk ve/veya dış lateral kısımda yumuşak doku fazlalığı olan, ameliyat riskini artıran sağlık sorunları bulunmayan, operasyonla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olan, sağlıklı bir yaşam sürmeye kararlı, sigara kullanmayan veya önerilen süre boyunca sigarayı bırakabilecek kişiler uyluk germe ameliyatı için uygun aday olarak değerlendirilirler.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyluk germe ameliyatı sırasında bölgedeki fazla deri ve yağ alınır, bu kapsamda bacağın farklı bölümlerine farklı kesilerin atılması gerekebilir. Her hastanın planlaması bu nedenle özel olarak yapılmalıdır. İç uyluk germe tekniği tercih edildiğinde kasıklardan dize ve uyluk bölgesinin arkasına doğru bir kesi atılabilir ve bölgedeki sarkık deri alınabilir. Mini uyluk germe tekniğinde yalnızca kasık bölgesine bir kesi atılır ve uyluğun üst iç kısmına odaklanılır. İki taraflı uyluk germe söz konusu olduğunda kasık bölgesinden başlayan, kalça ve sırta doğru uzanan bir kesi atılır. Dikey uyluk germe en büyük kesilerin atıldığı tekniktir, dizlere doğru kesi yapılır. Tüm bu tekniklerden farklı olarak uyluk germe tekniği seçildikten sonra hastaların ihtiyaçları doğrultusunda liposuction da sürece dahil edilebilir.

Uyluk Germede Yönteme Nasıl Karar Verilir?

Uyluk germe ameliyatı yöntemlerinin farklılaşması hastaların ihtiyaçlarına en uygun yanıtların sunulmasını sağlar. Hangi yöntemin hangi hastaya uygulanacağına karar verilirken hastanın cilt yapısı, ciltteki sarkma oranı, uyluk bölgesindeki yağ miktarı, deformasyonun kapsamı gibi bir dizi faktör değerlendirilir. “Uyluk germede en iyi yöntem hangisi?” sorusuna kesin bir yanıt verilemez, önemli olan hasta özelinde teknik belirlenmesidir.

Uyluk Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Uyluk germe ameliyatı süresi teknik doğrultusunda değişebilmekle birlikte genel olarak operasyonun 1 ya da 2 saat aralığında tamamlanabildiği ifade edilebilir. Her iki bacaktaki uyluk bölgelerine müdahale edildiğinde bu süre 2-4 saat arasına çıkacaktır. Kombine cerrahiler planlandıysa süre uzar.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uyluk germe cerrahisi sonrası hastaların 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Genel sağlık durumları kontrol edildikten sonra taburcu edilmeleri mümkün olur. Erken dönemde hastaların çok dikkatli hareket etmeleri gerekir. Yoğun ve tempolu hareketler dikiş bölgelerine zarar verebilir, kanamaya yol açabilir. Uyluk germe ameliyatı sonrasında ödem oluşumunun engellenmesi, bölgenin korunması ve dokuların daha verimli bir şekilde kaynaması adına korse kullanılması oldukça önemlidir.

Korselerin cerrahların önerdiği süre ve sıklıkta kullanılması gerekir. Uyluk germe ameliyatı sonrası süreçte hastaların ödem oluşumunu tetikleyecek tuzlu gıdalardan uzak durması, sigara içmemesi ve protein bakımdan zengin beslenmesi önerilir. Uyluk germe operasyonu ardından ağrı oluşumu söz konusu olabilir, basit ağrı kesiciler cerrahlar tarafından reçete edilecektir. Enfeksiyon oluşumunun önlenmesi adına antibiyotik kullanılması da önerilebilir; hastalar reçete edilen ilaçları aksatmadan almalıdır.

Uyluk Germe Ağrılı Bir Operasyon mudur?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için uyluk germe sırasında hastalar acı da ağrı da hissetmezler. Operasyondan sonraki erken dönemde ağrı oluşması mümkündür. Her hastanın ağrı eşiği değişebilir; uyluk germe sonrası ağrı genel olarak basit ağrı kesicilerle giderilebilecek düzeydedir. Hastalar bacaklarını çok zorlamadıklarında ve iyileşme sürecinin gerekliliklerine uyduklarında konforlu bir dönem geçirebilirler.

Uyluk Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Uyluk germe ameliyatı belirli riskler barındırır, olası komplikasyonların önlenmesi ya da oluşma ihtimallerinin azaltılması için uyluk germe öncesi tüm sağlık tetkiklerinin tamamlanması gerekir. Anesteziye bağlı riskler, asimetri, kanama, sıvı birikmesi, derin ven trombozu, yağ nekrozu, enfeksiyon, yara iyileşme sorunları, ciltte renk değişimi, belirgin yara izi, cilt hassasiyeti, kalıcı ağrı gibi yan etkiler hakkında hastalar detaylı olarak bilgilendirilirler.

Uyluk İçleri Yalnız Liposuction ile Düzeltilebilir mi?

Uyluk bölgesindeki yağ birikmeleri liposuction ile giderilebilir, ancak cilt yapısı elastikiyetini kaybetmişse ve cilt sarkma miktarı fazlaysa liposuction uyluk germe ameliyatı yerine geçemez. Her ne kadar uyluk germe ameliyatı sonuçları liposuction tekniği kullanıldığında daha başarılı olsa da önemli olan hasta özelinde teknik belirlenmesi ve planlama yapılabilmesidir.

Uyluk Germe Ameliyatı Farklı Ameliyatlarla Kombine Edilebilir mi?

Uyluk germe ameliyatı seçilmiş hastalarda diğer vücut estetiği ameliyatları ile kombine edilebilmektedir. Karın germe, bacak şekillendirme, popo kaldırma ve meme estetiği operasyonları hastaların genel sağlık durumları uygun ise ve gerçekçi beklentilere sahiplerse birlikte uygulanabilir. Böylece tek anestezi ile vücudun birden fazla bölgesinde aynı anda değişim elde edilebilir. Kombine planlanan estetik ameliyatlar sonrası iyileşme süreci benzer aralıklarda tamamlansa da hastaların iyileşme sürecinde tek ameliyatlara oranla daha fazla zorlanabildiklerinin da unutulmamasında fayda vardır.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonucu Kalıcı mıdır?

Uyluk germe ameliyatı ile yumuşayan, sarkan ve bacak şeklinin bozulmasına yol açan uyluk bölgesi yeniden yapılandırılır. Uyluk germe ameliyatının sonuçları kalıcı olarak nitelendirilse de yaşlanma süreci devam eder. Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte sarkma oluşabilir, kişi sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemediğinde kilo alıp verirse sarkma ve yağ birikimi hızlanabilir. Meydana gelmesi öngörülen tüm bu değişimler, hastanın uyluk bölgesinin tamamen eski haline geleceği şeklinde yorumlanmamalıdır. Hastalar operasyondan sonra eski uyluk formlarına sahip olmazlar.

Uyluk Germe Operasyonu Sonrası Bacak Yeniden Sarkar mı?

Az önce de ifade edildiği gibi operasyon sonrası bacakta bir miktar sarkma olabilir. Bu sarkma yaşlanma, kilo alıp verme ve hareketsiz yaşam sürülmesi gibi farklı nedenlerle meydana gelebilir. Ancak oluşan sarkma hastanın eski haline gelmesine neden olabilecek denli fazla ve belirgin olmaz.

Uyluk Germe Cerrahisi Sonrası İşe Ne Zaman Dönülebilir?

Fiziksel efor harcanması gerekmeyen işlerde çalışanlar 7 – 10 gün içerisinde mesaiye başlayabilirler. Hastaların yoğun efor harcamaları gereken işleri olduğunda bu süre ortalama 30 günü bulabilir. Hastanın genel sağlık durumunu ve yara iyileşmesini inceleyen cerrahlar işe dönüş süresi ile ilgili bilgi aktaracaklardır.

Uyluk Germe Sonrası Ödem Olur mu?

Uyluk germe ameliyatı sonrası ödem oluşumu beklenen bir komplikasyondur. Fakat basınçlı korselerin doğru şekilde kullanılması, beslenmenin dikkatle planlanması ve doku hasarını azaltan gelişmiş tıbbi teknikler sayesinde ödem oluşumunun minimize edilmesi mümkündür. Erken dönemde aşırı hareket ödem ve şişlik sorununu artırabilir, hastaların uyluk germe sonrası önerilere dikkatle uyum sağlamaları önemlidir.

Uyluk Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Evet, ancak bu izler vücutta dikkat çekmeyecek alanlardan yapılmaya çalışılır. Hastanın ihtiyaç duyduğu teknik doğrultusunda izlerin konumu değişebilir. Operasyon sonrası görünür alanlarda olan izler yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede fark edilemeyecek denli silikleşir. İzlerin belirginliğinin azaltılması için iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek alışkanlıklardan ve tutumlardan uzak durulmalıdır.

Uyluk Germe Ameliyatı Fiyatları

Uyluk germe ameliyatının yapılacağı hastanenin ücretlendirme politikası, hastanenin bulunduğu şehir, cerrahın deneyimi ve geçmiş başarıları, operasyona katılacak cerrahi personellerin sayısı, operasyon tekniği, operasyon sırasında liposuction uygulamasının yapılıp yapılmayacağı, hastalara kombine ameliyat planlamasının yapılıp yapılmadığı gibi faktörler uyluk germe estetiği fiyatları üzerinde etkili olabilir. Operasyon planlanırken hastalar konu ile ilgili detaylı olarak bilgilendirilirler.

Hasta Temsilciniz Esra'ya Sorun

Daha Fazla mı Öğrenmek İstiyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey bize WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkındaki tüm sorularınızı sormak. Size tüm detayları anlatmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Yazılarımız

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk Germe Ameliyatı (Bacak Estetiği Ameliyatı) Yazı Başlıkları Uyluk Germe Ameliyatı Vücutta en hızlı deforme olan ve oluşan deformasyona bağlı olarak estetik kaygı nedenine dönüşen …

Devamını Oku →

Liposuction

Liposuction (Yağ Aldırma) Yazı Başlıkları Liposuction Uygulanan egzersiz ve diyet programları neticesinde hedeflerine ulaşamayan ve bölgesel yağlanma sorunu yaşamaya devam eden birçok kişi, vücut şekillendirme …

Devamını Oku →

Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı (Kol Estetiği Ameliyatı) Yazı Başlıkları Kol Germe Ameliyatı Brakioplasti olarak da adlandırılan kol germe ameliyatı, hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla …

Devamını Oku →
Scroll to Top