İmplant Tedavisi

(Mükemmel bir gülümseme için gereken herşey)

Yazı Başlıkları

İmplant Tedavisi

Farklı nedenlerle dişlerde meydana gelen eksilmeler hem gülerken estetik kaygılara neden oluyor hem de sağlık için önemli bir sorun kaynağı haline geliyor. Geçmiş yıllardan bu yana eksik dişlerin tedavisinde kullanılan köprü ve protez tedavilerine oranla daha başarılı sonuçlara ve daha doğal bir görünüme imkan veren implant tedavisinin uzman hekimlerce seçilmiş hastalara uygulanması gerekiyor. İmplant tedavisi ile hastaların sağlam dişleri korunuyor, çiğneme fonksiyonları düzeliyor ve böylece yaşanabilecek potansiyel sağlık sorunlarının da önüne geçilebiliyor.

İmplant Nedir?

İmplant; eksik dişlerin yerine çene kemiğinin içerisine yerleştirilen ve titanyumdan üretilen vida olarak tanımlanabilir. İmplantlar kemiklere yerleştirildikten sonra kemik ile bütünleşirler ve üzerlerine hastaların ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda diş protezleri yerleştirilir. Doğal diş fonksiyonları sunan, eksik dişleri tedavi ederken çevre dişlere zarar vermeyen ve gülüş estetiği kapsamında da başarılı sonuçlar sunan implantlar yüz gelişimi tamamlanmış olan ve 18 yaşından büyük kişiler tarafından tercih edilebilirler.

İmplant Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisi aşamaları temel olarak iki ana kategoride incelenir. İlk aşama cerrahi nitelik taşır; implantın kemiğe yerleştirilmesi süreci ile karakterize ilk adım lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve oldukça konforlu bir şekilde tamamlanır. İmplant vidaları kemiğe yerleştirildikten sonra 2-4 ay aralığında bir bekleme süresine girilir. Bu süre implant ile kemiğin biyolojik ölçüde kaynaşması (osteointegrasyon) için gereklidir. Kişiye bu dönemde geçici diş takabilir. İmplantın ikinci aşaması ise vidaların üzerine protez dişlerin takılması ile tamamlanır. Gülüş tasarımı kapsamında tedavi öncesinde hastanın diş protezlerinin şekli ve rengi belirlenir.

İmplant Nasıl Yapılır? İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Hafif bir sedasyon altında gerçekleştirilen implant tedavisi öncesi hastaların genel sağlık durumları, çene ve kemik yapıları detaylı olarak değerlendirilir. Ağız içi röntgenleri çekilir, çene kemikleri ile birlikte dişlerinin ölçüleri alınır. İmplant tekniği hasta özelinde belirlenebilir. Tek aşamalı implant tedavisinde önce implant yerleştirilir akabinde ise vidaya geçici protez takılır. Eğer iki aşamalı implant tedavisi yapılıyorsa implant yerleştirildikten sonra diş eti kapatılarak implant ile çene kemiğinin bütünleşmesi beklenir. İmplantın takıldığı bölgeye bağlı olarak iyileşme için beklenmesi gereken süre farklılaşabilir.

İmplant Acıtır mı?

İmplant tedavisi birçok kişi tarafından deneyimlenmese dahi çok acı verici şeklinde yorumlanan bir tedavi yöntemidir. Ancak uzman ve deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde implant tedavisi sırasında, sedasyonun da etkisiyle herhangi bir acı hissedilmez. Sonrasında hissedilmesi öngörülen ağrı da minimum seviyelerdedir.

Kimler İmplant Yaptırabilir?

İmplant tedavisi ile doğal diş kökü görevini üstlenen titanyum vidalar çene kemiğine yerleştirilir. İyileşme tamamlandıktan sonra da bu vidaların üzerine diş protezleri takılır. Efektif ve memnuniyet yaratan sonuçlar sunan implant tedavisi;

 • 18 yaşını dolduran, yüz ve kemik gelişimi tamamlanmış olan,
 • Tedavi için kemik ve çene yapısı uygun olan,
 • Bir ya da birden çok dişi eksik olan,
 • Dişlerinin eksilmesi nedeniyle çiğneme ve konuşma fonksiyonları zarar gören ve/veya estetik kaygılar yaşayan,
 • Mümkünse sigara içmeyen ya da sigara tüketimi az olan,
 • Kronik hastalıkları kontrol altında tutulan,
 • Diş eti hastalıkları olmayan kişilere uygulanabilir.

İmplant tedavisi öncesi gerçekleştirilen detaylı tetkikler hastalara implant yapılmasına karar verilmesi adına oldukça önemlidir. İmplant tedavisi gelişen teknoloji ile birlikte kemik miktarı az olan hastalara da kemik miktarı artırılmasından sonra uygulanabilmektedir. Hastaların devam eden diş eti sorunları olması halinde implant tedavisi öncesinde öncelikle var olan hastalıkların tedavisinin tamamlanması gerekir.

Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş implantı yapılmadan önce bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dental implantlar doğal görünür, doğal hissettirir ve fonksiyonları bakımından da doğal dişler gibi görev yapar. Çene kemiği ile bütünleştikten sonra dental implantlar fark edilmez hale gelir.
 • İmplant tedavisinin en önemli ayırt edici özelliklerinden biri diğer dişlere zarar vermemesidir. Eksik dişlerin tedavisinde alternatif olarak kullanılan köprü tekniğinde eksik dişin konumuna göre bir ya da daha fazla dişin şekillendirilmesi gerekirken implant tedavisinde benzer bir gereksinim ortaya çıkmaz.
 • İmplant tedavisi çoğu zaman tercih olarak düşünülse de önemli bir gereklilik olarak da değerlendirilebilir. Eksik dişlerin yarattığı boşluk çene kemiğinin deforme olmasına neden olabilir. Diş implantları kemik büyümesini uyarır ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • İmplant tedavisi öncesinde ve sonrasında sigara kullanılmaması önerilir. Sigara yara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir ve aynı zamanda enfeksiyon riskini artırabilir.
 • İmplantların bakımı eksiksiz ve doğru yapıldığında implantın ömrü uzun olur. Hasta ağız ve diş bakımını aksatmadığı takdirde implantlar ömür boyu kullanılabilir.
 • İmplant uygulamasının başarısı tedaviyi gerçekleştirecek uzmanın deneyimi ile yakından ilgilidir. İmplant türü seçimi ve tedavi uygulaması hassasiyet gerektirir.

İmplant Cerrahisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant cerrahisi öncesi hastanın genel sağlık durumunun da kemik yapısının da detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Tedavi öncesi kan sulandırıcı ilaçların bırakılması, sigara ve alkol tüketiminin sonlandırılması çok önemlidir. İmplant tedavisi öncesi dikkat edilmesi gereken en temel unsurlardan biri de ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Bu kapsamda hem bireysel önlemler alınmalı hem de tedavi edilmesi gereken farklı diş ve diş eti hastalıkları varsa tedavinin tamamlanması beklenmelidir.

İmplant Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi cerrahi bir operasyondur, dolayısıyla belirli komplikasyonların engellenmesi için dikkatli olunması önemlidir. Tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlandığında iyileşme sürecinde fark edilebilir bir avantaj sağlanacaktır. Hastaların kanama ihtimalini azaltmak adına ağızlarını çalkalamaması ve sigara içmemesi erken dönemin en önemli gereklilikleri arasında yer alır. İmplant tedavisi sonrası beslenme süreçlerine dikkat edilmelidir. İlk iki gün aşırı sıcak ya da soğuk şeylerin tüketilmemesi, aynı süre boyunca implantlara baskı yapmayacak sıvı veya püre formda gıdaların tercih edilmesi önerilir. Ağız ve diş bakımı ihmal edilmemeli, iyileşme sürecinde hekimlerin reçete ettiği ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır. İmplant sonrası iyileşme süreci tamamlandıktan sonra hastaların ağız ve diş bakımlarını düzenli yapmaları implantların ömürlük kullanımı için en önemli gerekliliklerin başında gelir.

İmplant Cerrahisi Riskli midir?

Deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirildiği takdirde implant cerrahisi güvenli olmakla birlikte her cerrahi gibi çeşitli riskler de barındırdığı ifade edilebilir. Ağrı, kanama, morluk, ödem oluşumu ve erken dönemde ağız açıklığında kısıtlılık oluşabilir. Tüm bu komplikasyonların 7-10 gün gibi kısa sürede geçmesi ve hastaların konforunun artması beklenir.

İmplant Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi birçok avantaj sunar;

 • İmplantlar doğal bir görünüm ve aynı oranda doğal bir his sunar.
 • Yerine tam oturmayan protez dişler nedeniyle konuşmada yaşanabilecek sorunlar doğal diş kökü görevi gören implantlar sonrasında ortaya çıkmaz.
 • İmplantlar doğal dişlerin fonksiyonlarını yerine getirdiği için çiğneme konforu maksimumda olur.
 • Dental implantlar sayesinde doğal ve göz alıcı bir görünüme kavuşulabildiği için öz güven artışı yaşanır.
 • İmplant tedavisi sırasında diğer dişler zarar görmez ve aynı zamanda çene kemiği güçlenir. İmplant sonrası ağız bakımı da diğer alternatif tedavilere kıyasla daha kolay ve konforlu şekilde yapılabilir.
 • İmplantlar oldukça sağlamdır, ağız bakımı aksatılmadığında hayat boyu kullanılabilir.

İmplant Doğal Bir Görünüm Sunar mı?

İmplantların en önemli avantajlarından biri doğal bir görünüm sunmalarıdır. Nitekim gülüş estetiği dahilinde de uygulanmalarının temel nedeni doğal bir görünüme yol açmalarıdır.

İmplant Sonrası Ağrı Olur mu?

İmplant sonrası basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen bir ağrı oluşumundan bahsedilebilir. Fakat bu ağrının düşünüldüğü kadar çok olmadığı, diş çekimi ile benzer bir etkiye yol açtığı rahatlıkla söylenebilir.

Diş Çekildikten Sonra Hemen İmplant Uygulanır mı?

İmplant uygulaması diş çekildikten hemen sonra yapılabilir; diş çekiminden sonra hemen dental implant uygulanabilmesi için diş kökünde bir enfeksiyon bulunmaması, kök ucunda defekt alanı tespit edilmemesi, kemik yüzeylerinde belirgin bir tahribat olmaması ve diş çekim boşluğunun da implant vidası yerleşimine uygun nitelik taşıması gibi farklı kriterlerin karşılanması gerekir. Diş çekimi ve implant uygulamasının aynı anda yapılması durumu “immediate implant uygulaması” olarak adlandırılır.

İmplant Uygulamasının Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların ömrü birçok farklı değişkene bağlıdır. Tercih edilen implantın kalitesi, hastanın iyileşme süreci kurallarına ne denli uyduğu, hastanın genel sağlık durumu, ağız ve diş bakımını doğru yapıp yapmadığı gibi birçok faktör implantların ömrünü etkileyebilir. İmplantların ömrünü uzatmak için hastaların diş ipi kullanması, dişlerini düzenli olarak fırçalaması, diş ve diş eti problemlerinin tedavisini ihmal etmemesi en önemli faktörler arasında yer alır.

Vücut İmplantları Reddeder mi?

İmplant malzemesi için saf titanyum ya da titanyum alaşımları tercih edilir. Klinik olarak oldukça başarılı sonuçlar veren bu materyaller gerekli tedbirler alındığında ömürlük kullanım sunabilir. Vücudun implantları reddetme olasılığı vardır, özellikle sigara ve alkol kullanan kişilerde bu duruma rastlanma riskinin yükseldiği bilinmektedir. Hasta seçimin doğru yapılması, uygulama öncesi tüm tetkiklerin tamamlanması ve uygulamanın deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilmesi vücudun implantları reddetme riskini önemli ölçüde azaltır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

İmplant tedavisi kan pıhtılaşma sorunları ve kontrol altına alınmayan kronik hastalıkları bulunan, implant tedavisi sonrası sürecin gerekliliklerini yerine getiremeyeceğini düşünen, bazı kalp ve romatizmal hastalıkları olan bireylere uygulanması tercih edilmez. Aynı zamanda çene kemiği yapısı implant için uygun kriterleri karşılamayan kişilere de implant tedavisi uygulanamayabilir.

Dental İmplantlar Güvenli midir?

Dental implantlar, eksik diş veya dişlerin tedavisi kapsamında uzun zamandır kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte implantlar da gelişmekte ve güvenilirlikleri artmaktadır. Doku ile uyumlu materyallerden oluşan yapay diş kökleri, doğru bakım ile ömürlük bir kullanım ömrü sağlamaktadır.

Diş İmplantlarının İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Ortalama bir implant tedavisi birden fazla adımda gerçekleşir. Kişinin diş çekiminin yapılıp yapılmayacağı, diş çekimi ile eş zamanlı implant yerleştirilip yerleştirilmeyeceği, kişinin implant sonrası kurallara uyup uymaması ve genel sağlık durumu gibi unsurlar iyileşme sürecini etkileyebilir. Bununla birlikte implant sonrası iyileşme sürecinin 6 – 12 hafta arasında değişebileceği söylenebilir.

Hasta Temsilciniz Esra'ya Sorun

Daha Fazla mı Öğrenmek İstiyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey bize WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkındaki tüm sorularınızı sormak. Size tüm detayları anlatmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Yazılarımız

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi (Mükemmel bir gülümseme için gereken herşey) Yazı Başlıkları İmplant Tedavisi Farklı nedenlerle dişlerde meydana gelen eksilmeler hem gülerken estetik kaygılara neden oluyor hem …

Devamını Oku →

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği (Mükemmel bir gülümseme için gereken herşey) Yazı Başlıkları Estetik Diş Hekimliği Son yıllarda giderek önem kazanan estetik diş hekimliği, bilim ve sanatın …

Devamını Oku →

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Estetik Gülümseme) Yazı Başlıkları Diş Beyazlatma Estetik bir gülüşün olmazsa olmazları arasında lekesiz ve temiz görünen dişler gelir. Bu nedenle de en sık …

Devamını Oku →
Scroll to Top