Meme Küçültme Estetiği

(Reduction Mammaplasty)

Yazı Başlıkları

Meme Küçültme Estetiği

Memelerin şekli ve boyutu kadınların güzellik algısında olduğu gibi konforları açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar göğüs estetiği dendiğinde akla ilk meme büyütme operasyonu gelse de meme küçültme estetiği de çok fazla talep görmektedir. Meme küçültme estetiği kapsamında meme dokusu ve cildi çıkarılarak meme yeniden yapılandırılır. Büyük göğüsler nedeniyle yaşanan tahriş sorunları ve ağrılar meme küçültme ameliyatı ile giderilebildiği için bu operasyonun hem estetik hem de fonksiyonel nitelik taşıdığı ifade edilebilir.

Büyük göğüslere sahip olan kadınlar kıyafet seçimlerinde zorlanabilir, hareket kısıtlılığı yaşayabilir, büyük göğüslerin yükü fazla olduğu için omuz, boyun ve bel ağrıları nedeniyle hayat konforları azalabilir. Zaman içerisinde rahatsızlık edici düzeyi artan büyük memeler kadınların önünde bir engel olarak belirebilir. Vücut proporsiyonuna oranla fazla büyük memelere sahip olan, fazla büyük memeler nedeniyle hareketleri kısıtlanan, estetik kaygılar yaşayan ve ağrı sorunu ile yüzleşen kadınların genel sağlık durumları uygun olduğu takdirde meme küçültme estetiği gündeme alınabilir.

Meme Küçültme Estetiği Nedir?

Memelerin büyük olması kadınlarda hem psikolojik zorluklara hem de sağlık sorunlarına neden olabilir. Büyük memeler boyun, sırt ve omuz bölgelerinde kronikleşen ağrıya yol açabilir, fiziksel aktiviteler sırasında kadınları zorlayabilir, kıyafet seçimi özgürlüğünü kısıtlayabilir, sutyen askıları omuz bölgesinde cilt çukurlarına neden olabilir ve memeler ile karın bölgesinin temas etmesi sonucu ciltte kalınlaşma, enfeksiyon, pişik ve koku oluşumu meydana gelebilir.

Çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak görülen büyük memeler; kilo alınmasına bağlı olarak da oluşabilir. Meme büyüklüğü, zaman içerisinde memelerin sarkmasına ve şikayetlerin artmasına neden olabilir. Memelerin vücut proporsiyonu ve hasta beklentilerine göre küçültülmesi prensibiyle gerçekleştirilen estetik operasyonlar, meme küçültme ameliyatı olarak adlandırılır.

Meme küçültme ameliyatı öncesi hastaların beklentilerinin doğru değerlendirilmesi, genel sağlık durumlarının kapsamlı şekilde kontrol edilmesi önemlidir. Gerekli görüldüğü takdirde, hastanın memelerinde ileri boyutta sarkma bulunuyorsa, meme küçültme ameliyatı ile meme dikleştirme ameliyatı eş zamanlı gerçekleştirilerek kombine bir dönüşüm sağlanabilir. Böylece tek bir anestezi alınarak hem dik hem de daha ideal ölçülere sahip göğüslere kavuşulması mümkün olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Hastaların meme küçültme ameliyatı için uygun olup olmadıklarının belirlenmesi için anestezi riskleri de genel sağlık durumlarının da detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Düzenli kullanılan ilaçların cerrahlarla paylaşılması ve varsa kronik hastalıkların durumu hakkında bilgi aktarılması önemlidir. Operasyon öncesi süreçte hastaların alkol, sigara ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarını durdurmaları gerekir. Kronik hastalıklarla ilgili kullanılan ilaçlar varsa bu ilaçların bırakılması için uzman onayları alınmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı;

 • Anestezi ve operasyon için genel sağlık durumu engel teşkil etmeyen,
 • Göğüs gelişimini tamamlayan ve 18 yaşından büyük,
 • Büyük memeler nedeniyle hayat kalitesi düşen, kronik sağlık sorunları yaşayan veya psikolojisi zarar görüp öz güvenleri eksilen,
 • Operasyon hakkında gerçekçi beklentilere sahip olan kişilere uygulanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

“Meme küçültme ameliyatı neden yapılır?” sorusuna kesin ve tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Her hastanın bu operasyon için farklı gerekçeleri olabilir. Büyük göğüsler nedeniyle fiziksel aktivitelerin kısıtlanması ve kıyafet seçimlerinin özgürce yapılamaması psikolojik anlamda yıpratıcı hale gelebilir. Büyük memelerin omurga sağlığına zarar vermesi, kamburluk ve kronik ağrı oluşumuna yol açabilmesi de meme küçültme ameliyatı başvurusunu gündeme getirebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı hasta özelinde belirlenen farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Genel anestezi altında uygulanan ameliyat sırasında teknik belirlenmesi memelerin büyüklüğüne, ne kadar dokunun çıkarılacağına ve operasyon sonrası nasıl bir görüntü hedeflendiğine göre değişiklik gösterebilir. Hastanın göğüslerinde aşırı bir büyüklük söz konusu değilse ve yağ doku oranı yeterliyse kimi zaman liposuction yeterli olabilir.

Hastada belirgin bir sarkma ve orta ölçekli bir küçültme gereksinimi söz konusuyla aerola bölgesinden ve alt kısımda meme kıvrımından kesiler yapılmasına dayanan lolipop tekniği tercih edilebilir. Lolipop tekniğinde memedeki fazla yağ ve doku alındıktan sonra yapılandırılma gerçekleşir. Hastanın memesinden çok fazla dokunun çıkarılması gerekliyse çapa tekniği uygulanabilir. Bu teknik dahilinde areolanın çevresine, meme kısmına doğru ve meme alt kısımda kesiler açılır.

Meme Küçültme Yöntemlerinden En İyisi Hangisidir?

Meme küçültme ameliyatları dahilinde farklı teknikler uygulanabilmektedir, ancak en iyi teknik her hasta için değişiklik gösterebilir. Göğüs küçültme ameliyatının kişi özelinde planlanması sırasında hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulur ve teknik seçimi hasta özelinde en iyi sonuçlar alınacak şekilde gerçekleştirilir. Kısacası meme küçültme ameliyatları için en iyi teknik yerine hasta için en doğru teknik söylemi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Memeler Ne Kadar Küçültülebilir?

Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dokusunun bir kısmı çıkarılır. Ne kadarlık bir dokunun çıkarılacağı hastanın beklentileri, vücut yapısı, omuz genişliği ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecektir. Cerrahlar post operatif dönemde doğal ve biçimli görünen göğüslere kavuşulması için en doğru miktarda doku çıkarılmasına yönelik operasyon planlaması yaparlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Meme küçültme ameliyatı süresi memeden ne kadar doku çıkarılacağına, memede gerçekleştirilecek işlemlerin kapsamına ve tercih edilen operasyon tekniğine göre değişiklik gösterebilir. Normal şartlarda 2-3 saat aralığında tamamlanan meme küçültme ameliyatı ile meme dikleştirme ameliyatı eş zamanlı uygulanacaksa operasyon süresinde artış meydana gelecektir. Hastalar ameliyat öncesi dönemde hem operasyon sonrası yaşam hem de operasyon süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirilirler.

Meme Küçültme ve Meme Dikleştirme Birlikte Yapılabilir mi?

Seçilmiş hastalarda meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı kombine şekilde uygulanabilir. Bazı hastalarda memede sarkma söz konusu olmazken bazı hastalarda meme büyüklüğü ile meme sarkması aynı anda sorun olabilir. Bu gibi bir durumda her iki operasyonun kombine şekilde uygulanması hastaların memnuniyetini artıran bir tercih olarak ön plana çıkar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı, kullanılan tekniğe de bağlı olarak invaziv bir operasondur. Ameliyattan sonrası ağrı yaşanabilir; ancak bu ağrı ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Post operatif dönemde ağrı başta olmak üzere diğer ameliyat komplikasyonlarının önlenebilmesi için hastaların uzman direktiflerine harfiyen uyması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskli midir?

Dünya genelinde en sık başvurulan estetik operasyonlardan biri olan meme küçültme güvenli bir ameliyat olmakla birlikte çeşitli riskler barındırır. Enfeksiyon, kanama, memede geçici his kaybı, memeler arasında asimetri, anestezi riskleri gibi komplikasyonlar oluşabilir. Doğru planlama ve cerrahın deneyimi ile bu risklerin oluşma ihtimali azaltılabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatları ile eşit büyüklükte, hastaların şikayetlerini ortadan kaldıran, formda ve diri görünen aynı zamanda simetrik göğüslerin elde edilmesi amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda hastaların ihtiyaçları için en uygun meme küçültme tekniği seçilir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin sorunsuz ilerlemesi ve aynı zamanda yapılandırılan memelerin formlarının korunması için hastaların dikkat etmeleri gereken çeşitli kurallar bulunur.

 • Meme küçültme cerrahisi sonrası hastanede 1 gün yatış gerekebilir. Daha sonra hasta taburcu edilir ve kontrol muayeneleri tamamlanır.
 • Dikişler genellikle ikinci hafta itibarıyla alınmaktadır.
 • Ameliyattan sonra hastaların duş yapabilmesi için 4-5 gün beklenmesi gerekir.
 • Eve dönüldükten sonra en az 3 gün dinlenilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde ameliyat komplikasyonlarının engellenmesi adına reçete edilen antibiyotiklerin kullanılması ihmal edilmemelidir.
 • Diğer tüm meme estetiği ameliyatlarından sonra olduğu gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da kolların 2-4 hafta boyunca zorlanmaması gerekir. Post operatif dönemde özel sutyen kullanımına özen gösterilmeli; önerilen sutyen önerilen zaman diliminde uygun şekilde kullanılmalıdır.
 • Operasyondan sonrası ödem oluşumu normaldir, 1 ay sonra ödem oluşumu ortadan kalkar.
 • Yoğun tempolu ve ağır egzersizler için hastaların 1-2 ay beklemeleri; sigaradan ve alkolden uzak durmaları gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır. Bu izin görünürlüğü ve boyutu operasyon sırasında uygulanan teknikle yakından ilgilidir. Ancak bu iz hastaları rahatsız edici yapıda değildir, iyileşme sürecinin başlangıcında kırmızı ve belirginken zaman içerisinde silikleşerek estetik kaygı nedeni olmaktan uzaklaşacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonuçları Kalıcı mıdır?

Meme küçültme cerrahisi memenin boyutunda ve şeklinde kalıcı değişikliklere yol açar; sonuçları oldukça başarılı ve kalıcıdır. Doğru planlanan ve başarıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar hem estetik kaygılarından hem de meme büyüklüğü nedeniyle yaşadıkları sağlık şikayetlerinden kurtulabilirler. Operasyon sonrası yaşlanmaya, kilo almaya ya da gebeliğe bağlı olarak memelerde yeniden büyüme olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hastaların sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseyerek operasyon etkilerini uzun sürdürmeye çalışmaları gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Emzirmeye Engel mi?

Meme küçültme ameliyatı için teknik belirlenirken memenin boyutları, meme başının konumu, memedeki sarkma oranı gibi önemli değişkenlerin yanı sıra hastaların çocuk sahibi olmayı düşünüp düşünmediği gibi durumlar da değerlendirilir. Operasyondan sonra hasta doğum yapmayı düşünüyorsa meme küçültme ameliyatı sırasında emzirme fonksiyonlarının korunması amaçlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin En Uygun Yaş Nedir?

Meme küçültme ameliyatı kararı meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından sonra verilebilir. Ancak çok geç kalınmaması büyük memeler nedeniyle oluşabilecek yapısal sorunların, omurga hastalıklarının önlenmesi adına daha doğru bir seçenektir.

Hasta Temsilciniz Esra'ya Sorun

Daha Fazla mı Öğrenmek İstiyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey bize WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkındaki tüm sorularınızı sormak. Size tüm detayları anlatmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Yazılarımız

Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği (Reduction Mammaplasty) Yazı Başlıkları Meme Küçültme Estetiği Memelerin şekli ve boyutu kadınların güzellik algısında olduğu gibi konforları açısından da oldukça önemli bir …

Devamını Oku →
Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği Meme Dikleştirme Estetiği (Mastopeksi) Yazı Başlıkları Meme Dikleştirme Estetiği Güzellik algısında memelerin boyutu ve şekli önemli bir yere sahiptir. Zamanın ilerlemesi, yapılan …

Devamını Oku →

Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği (Göğüs estetik ve büyütme ameliyatı) Yazı Başlıkları Meme Büyütme Estetiği Kadınların güzellik algısında önemli bir yere sahip olan meme, estetik kaygıların temeline …

Devamını Oku →
Scroll to Top