Meme Büyütme Estetiği

(Göğüs estetik ve büyütme ameliyatı)

Yazı Başlıkları

Meme Büyütme Estetiği

Kadınların güzellik algısında önemli bir yere sahip olan meme, estetik kaygıların temeline dönüşebiliyor. Genetik faktörler nedeniyle küçük olan ya da dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak hacim kaybeden memelerin daha dolgun, daha biçimli ve vücut ile orantılı hale getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatları kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor.

Meme büyütme ameliyatı memelerin boyutlarının artırılması adına uygulanan operasyon olarak tanımlanabilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen meme büyütme estetiği genel anestezi altında yapılır. Operasyon sonrası özel korselerin giyilmesi hem operasyon bölgesinin darbelerden korunması hem de iyileşme sürecindeki komplikasyonların minimize edilmesi adına oldukça önemlidir. Diğer invaziv cerrahilerden sonra olduğu gibi meme büyütme ameliyatı sonrasında da hastaların post operatif süreçte dikkat edilmesi gerekenlere uygum sağlaması önemlidir. Erken dönemde kolları ve göğüsleri zorlayacak hareketlerden kaçınılması, özellikle iyileşme sürecinde alkol ve sigara kullanılmaması önemlidir.

Meme büyütme cerrahisi günümüzde farklı yöntemlerle yapılabilir. En yaygın yöntem silikon meme implantları kullanımına dayanan geleneksel cerrahidir. Ek olarak yağ enjeksiyonu yöntemi ile de göğüs büyütme yapılabilmektedir. Silikon protezlerin şeklen ve özellik olarak farklılaştığı da bilinmektedir. Hastaların vücut proporsiyonları ve talepleri doğrultusunda hem meme protezi hem de operasyon sırasında kullanılacak teknikler değişiklik gösterebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Küçük memelerin büyütülmesini sağlayan, memeler arasındaki boyut ve asimetri sorunlarının giderilmesini hedefleyen, gerekli olması halinde meme dikleştirme ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilen estetik operasyonlar meme büyütme ameliyatları olarak adlandırılır. Meme büyütme ameliyatı ile küçük memelere sahip olduğu için psikolojik sorunlar yaşayan, özgüveni azalan, kıyafet seçimleri sırasında baskı hisseden, gebelik ya da dramatik kilo kayıpları sonrası göğüslerinde hacim kaybı meydana gelen kişiler fark edilebilir bir değişim yaşayabilirler.

Meme Büyütme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Augmentasyon plasti olarak da adlandırılan meme büyütme estetiği beklentilere ve ihtiyaçlara göre farklı şekillerde planlanabiliyor. Ortalama olarak 1 – 2 saat süre zarfında tamamlanan operasyonda kesiler göğüs altındaki kıvrımdan, koltuk altından ya da meme ucunun etrafından yapılabiliyor. Yapılan kesilerin ardından göğüs dokusu göğüs kaslarından ayrılıyor ve göğüs duvarında bulunan pektoral kasın ardında veya ön kısmında bir alan oluşturuluyor.

Göğüs implantları bölgeye yerleştirildikten sonra kesiler kapatılıyor. Meme büyütme operasyonları kapsamında uygulanacak yöntem de kullanılacak implant da kişinin isteklerine ve estetik cerrahların önerilerine göre belirlenir. Her kadının anatomik yapısının farklı olması, operasyondan beklentileri, sahip olmak istedikleri görüntü ve emzirme özelliğinin korunup korunmayacağı gibi değişkenler ameliyat tekniği üzerinde değişikliğe neden olabiliyor. Bu nedenle “en iyi meme büyütme tekniği hangisi?” gibi bir soruya net bir yanıt vermek hem gerçekçi hem de doğru bir yaklaşım olmuyor.

Meme büyütme ameliyatları haricinde meme büyütme yağ enjeksiyonu ile de gerçekleştirilebiliyor. Yağ enjeksiyonu iki aşamalı bir işlem olarak tanımlanabilir. Operasyonun ilk aşamasında hastaların yağ birikiminin bulunduğu kalça, göbek ve bacak içi gibi kısımlardan liposuction yöntemi ile yağ toplanır. Toplanan yağlar özel bir işlemden geçirilir ve daha sonra planlamaya uygun olacak şekilde büyütülmek istenen memeye ya da memelerin her ikisine birden enjekte edilir.

Böylece hastalar hem spora ve diyete dirençli yağlarından kurtularak vücutlarının şekillendiğine tanık olabilir hem de daha dolgun göğüslere kavuşabilir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme uygulamasının belli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir. Enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından absorbe edilir. Uygulamanın tekrarlanması ile göğüslerde yağın kalıcılığı ve etkisi artma eğiliminde olur.

Meme Büyütme Sonrası Neler Yaşanır?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastalar ağrı ve şişlik gibi çeşitli komplikasyonlara ek olarak morluk gibi şikayetler de yaşayabilirler. Ancak bu belirtiler operasyon sonrası kurallara uyum sağlanması ve önerilen önlemlerin alınması ile birlikte bir iki haftalık süreçte etkisini kaybedecektir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme döneminde operasyon bölgesine destek sağlanması ve implantların doğru bir şekilde konumlandırılması amacıyla özel bir bandaj ya da spor sutyeni takılması gerekli olabilir. Hastaların kullanmaları gereken sutyen ve kullanım süresi cerrahlar tarafından hastalara aktarılacaktır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası işe dönmek için geçmesi gereken süre hastaların iyileşme durumu ve çalıştıkları işin gerektirdiği aktivite düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Fiziksel anlamda zorlayıcı meslekler söz konusu değilse birkaç hafta içerisinde işe dönülmesi mümkündür, fiziksel olarak yoğun efor harcanması gereken bir iş söz konusu ise bu süre artış gösterebilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası operasyon bölgesinde şişlik, kızarıklık, ateş yükselmesi gibi belirtiler ortaya çıktığı takdirde cerrahlarla iletişime geçilmesi ihmal edilmemelidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Riskli midir?

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası dönemde de tüm cerrahilerde olduğu gibi emboli, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar oluşabilir. Aynı zamanda geçici süreliğine meme ucunda veya memede his kaybı, göğüs ağrısı, impantın şekline müdahale eden yara dokusu, implantın sızıntı yapması gibi risk faktörlerinden de bahsedilmesi mümkündür. İyileşme sürecinde önemlerin alınması ile komplikasyon riski en az seviyeye indirilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında hastalar detaylı bir şekilde bilgilendirilirler. Operasyon sonrası dönemde bölgenin konforlu ve sorunsuz bir biçimde şekillendirilmesi amacıyla sutyen kullanımının aksatılmaması gerekir. Operasyondan sonra hastaların genellikle bir gece hastanede dinlenmesi önerilir. Bu süreçte genel sağlık kontrolleri yapılır ve herhangi bir sorun tespit edilmezse taburcu işlemleri gerçekleştirilir.

Meme dokusunda sıvı birikiminin engellenmesi adına direnler kontrollü bir şekilde uzmanlar tarafından çıkarılmalıdır. Operasyon sonrası ilk 2 ay ağır kaldırılmasından kaçınılması çok önemlidir. Ağır kaldırmak ve tempolu egzersizlere başlamak için cerrah onayı alınmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin en uygun Yaş Nedir?

Meme büyütme ameliyatı yapılabilmesi için hastaların meme gelişimlerinin tamamlanmış olması gerekir. 18 yaşından küçük kişilere bu operasyonun yapılması önerilmez. Operasyon dahilinde salin implantlar kullanılacaksa 18 yaşının, silikon implantlar kullanılacaksa 22 yaşının tamamlanmış olması şartları aranır. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme için de hastaların meme gelişimlerinin tamamlanmış olması önemli bir gerekliliktir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi meme büyütme ameliyatı sonrasında da iz kalmaması amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda mümkün olduğunca izlerin belli olmayacağı bölgelerden kesi yapılır. Koltuk altından kesi yapılabilmesi için hastaların göğüslerinin sarkık olmaması gerektiği bilinmektedir. Kesiler meme altı bölgesinden yapıldığı takdirde dışarıdan bir iz görülmesi oldukça zor olacaktır. Meme başı çevresinden yapılan kesilerde iz başlangıçta belirgin olabilir, zaman içerisinde izler silikleşerek rahatsız edici bir görünüme yol açmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Emzirmeye Engel Olur mu?

Estetik operasyonların ardından en iyi sonuçların alınabilmesi için hasta özelinde planlama yapılması gerekir. Meme büyütme ameliyatı öncesi süreçte gerçekleştirilen planlama kapsamında hastaların gebelik düşüncesinin olup olmadığı da sorgulanır. Hastalar gebe kalma planı yapıyorlarsa operasyon hazırlığında emzirme fonksiyonlarına zarar vermeyecek teknikler tercih edilir.

Silikonlar Patlar mı?

Meme büyütme ameliyatı olmak isteyenlerin en büyük soru işaretlerinden biri de takılan silikon protezlerin patlayıp patlamayacağıdır. Bu operasyonlar dahilinde kullanılan silikonlar özel olarak üretilirler ve bölgeye çok şiddetli bir darbe alınmadığı takdirde patlayıp deforme olmazlar. FDA onayına sahip ve güvenilir silikonlar minimum 10 yıllık garantiye sahip olurlar. Her ne kadar silikonlar için bir ömür boyu garanti verilemese de hastaların birçoğunun yaşam boyu herhangi bir sıkıntı çekmedikleri bilinir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur mu?

Göğüslerin büyütüldüğü ve şeklen iyileştirildiği meme büyütme ameliyatları sonrasında ağrı yaygın görülen bir semptomdur. Ancak düşünüldüğü gibi hastaların günlük yaşamlarını etkileyecek ölçüde şiddetlenmez. Post operatif ağrılar cerrahlar tarafından reçete edilen ağrı kesicilerle kontrol altına alınabildiği için hastalar konforlu bir iyileşme süreci yaşayabilirler. Ağrı beklenmedik bir seviyede görülürse uzman desteği alınmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatları esnasında kullanılacak teknik operasyon süresini etkileyebilir. Hastalarda meme büyütme ameliyatı tek başına yapılacaksa 1-2 saat içerisinde tamamlanabilir. Ancak meme büyütme operasyonları meme dikleştirme cerrahileri ile eş zamanlı uygulanacaksa bu süre artabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Damla Silikon mu Tercih Edilmeli Yuvarlak Silikon mu?

Meme büyütme ameliyatı planlama sürecinde hastaların vücut yapısı ve beklentileri eş zamanlı olarak değerlendirilir. Gerek operasyon tekniğinin gerekse silikon türünün seçiminde bireysel kararlar alınması önerilir. Her silikon her hastanın vücuduna uygun olmayabilir. Anatomik ya da damla silikon çeşitleri meme dokusunun az olduğu minyon yapıdaki kadınlar için daha uygun bir tercih olabilir. Yuvarlak şekle sahip silikonlar ise daha doğa görünümleri ile tercih edilebilir. Seçim yapılan silikon türleri hastaya göre özelleştirilebileceği için meme büyütme ameliyatı sonrası doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Uygulanamaz?

Meme büyütme ameliyatı büyük çoğunlukla kozmetik kaygıların giderilmesini sağlar. Operasyon için en temel şartlar göğüs gelişiminin tamamlanmış olması, hastaların gerçekçi beklentilere sahip olması ve genel sağlık durumlarının da anestezi ile operasyon kapsamı için uygun şartlar taşımasıdır. Hamilelik veya emzirme döneminde olan, devam eden bir kanser tedavisi bulunan, enfeksiyon hastalıkları olan, mamogram sonuçlarında anomali bulunan kişilerin meme büyütme operasyonu için uygun oldukları ifade edilemez.

Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Aynı Anda Yapılabilir mi?

Estetik cerrahide hastaların ihtiyaçlarına yönelik olarak kapsamlı sağlık değerlendirmelerinin ardından kombine estetik ameliyatlar planlanabilir. Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarının eş zamanlı uygulanması da mümkündür. Nitekim her iki ameliyatın sıklıkla birlikte gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Hasta Temsilciniz Esra'ya Sorun

Daha Fazla mı Öğrenmek İstiyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey bize WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkındaki tüm sorularınızı sormak. Size tüm detayları anlatmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Yazılarımız

Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği (Reduction Mammaplasty) Yazı Başlıkları Meme Küçültme Estetiği Memelerin şekli ve boyutu kadınların güzellik algısında olduğu gibi konforları açısından da oldukça önemli bir …

Devamını Oku →
Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği Meme Dikleştirme Estetiği (Mastopeksi) Yazı Başlıkları Meme Dikleştirme Estetiği Güzellik algısında memelerin boyutu ve şekli önemli bir yere sahiptir. Zamanın ilerlemesi, yapılan …

Devamını Oku →

Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği (Göğüs estetik ve büyütme ameliyatı) Yazı Başlıkları Meme Büyütme Estetiği Kadınların güzellik algısında önemli bir yere sahip olan meme, estetik kaygıların temeline …

Devamını Oku →
Scroll to Top