Tummy Tuck

( Karın Germe – Abdominoplasti)

Yazı Başlıkları

Tummy Tuck (Karın Germe – Abdominoplasti)

Yaşın ilerlemesi, cilt elastikiyetinin kaybolması, hızlı kilo alıp verme, gebelik sonrası vücutta meydana gelen değişim gibi birçok farklı nedenle karın bölgesinde oluşan yağ ve cilt fazlalıklarının alınarak karın görünümünün düzleştirilip sıkılaştırılması amacıyla gerçekleştirilen estetik operasyon abdominoplasti, tummy tuck veya karın germe ameliyatı olarak adlandırılır.

Karın germe operasyonu esnasında karın bölgesindeki bağ doku ve kaslar sıkılaştırılır, fazla cilt alınır ve cilt yeniden konumlandırılarak düz bir karın yapılandırılır. Karın germe ameliyatı tek başına ya da diğer kozmetik cerrahiler ile birlikte eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilir. Karın germe ameliyatı düşünüldüğü gibi kilo verilmesi amacıyla gerçekleştirilen bir ameliyat olma niteliği taşımaz; sarkmaların giderilmesi ve vücudun şekillendirilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Kişinin karın germe ameliyatı için uygun aday olabilmesi için ideal kilosunda olması veya ideal kilosuna çok yakın olması gerekir.

Karın Germe Estetiği Nedir?

Karın duvarında bulunan fazla yağın ve sarkan cildin alındığı, bölgedeki kasların sıkılaştırıldığı ve karın bölgesinin düzleştirildiği estetik ameliyat karın germe estetiği olarak adlandırılır. Karın germe ameliyatı kişinin ihtiyaçlarına; cilt ve yağ miktarına bağlı olarak mini veya tam karın germe operasyonu şeklinde gerçekleştirilebilir. Operasyonun kapsamı hastaların beklentileri, ihtiyaçları ve genel sağlık durumu doğrultusunda belirlenir. Düz ve şekilli bir karın bölgesine sahip olmayı mümkün kılan operasyon dünya genelinde hem kadınlar hem de erkekler tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alır. Kıyafet seçimlerinde kısıtlanmadan kişinin öz güveninde düşüşe dek birçok etki yaratan karın bölgesindeki deformasyonlar, tummy tuck ile giderilebilir.

Kimler Karın Germe Estetiği Yaptırabilir?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Dolayısıyla operasyon için en önemli uygunluk kriterlerinin başında hastaların genel sağlık durumlarının genel anestezi için engel teşkil etmemesidir. Genel sağlık durumu operasyon için uygun olan, ideal kilosunda olup kilosu stabil hale gelen, operasyon sonrası gerekliliklerin farkında olan, sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseyen ve operasyonla ilgili gerçekçi beklentileri bulunan, 18 yaşından büyük kadın ve erkekler karın germe estetiği yaptırabilirler.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Karın bölgesinde fazla yağ ve cilt sarkmalarının bulunmasının birçok farklı nedeni olabilir. Yaşlanma ile birlikte cilt elastikiyetinin azalması, vücut tipi, karın bölgesinde yapılan operasyonlar, gebelik gibi faktörler kişinin karın bölgesi ile ilgili estetik kaygılar duymasına neden olabilir. Tummy Tuck operasyonu ile sarkan ve fazlalık oluşturan cilt ve yağ dokuları alınır, zayıflamış fasya sıkılaştırır. Operasyon kapsamında alt karın bölgesindeki çatlakların ve doğru planlama ile sezaryen izlerinin de giderilmesi mümkündür. Karın germe ameliyatının herkes için uygun olmadığının unutulmaması gerekir. Seçilmiş hastaların estetik kaygılarının giderilmesini sağlayan bu operasyon öz güvende belirgin bir artışa yol açabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tummy Tuck operasyonun ilk aşaması anestezi aşamasıdır. Operasyon sırasında hastaların acı veya ağrı hissetmemesi aynı zamanda konforlarının da yüksek olması için damar içi sedasyon ya da genel anestezi tercih edilebilir. Anestezi türü hasta özelinde belirlenir. İkinci aşamada tam karın germe ameliyatı için kasık çizgisi ile göbek deliği arasındaki alanda yatay bir kesi yapılır. Kesinin şekli ve uzunluğu fazla cilt miktarı doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Kesi yapıldıktan sonra cilt kaldırılır ve alt kısımda yer alan zayıf kaslar onarılarak sıkılaştırılır. Tam karın germe ameliyatında üst karın bölgesindeki fazla derinin çıkarılması için göbek çevresinden ikinci bir kesi atılması gerekebilir. Daha sonra üst karın derisi aşağı çekilir, fazla cilt kesilir ve kalan deri birbirine dikilerek göbek deliği için yeni bir açıklık oluşturulur. Abdominoplasti sonrası kesilerin kapatılması için klipsler, süturlar ya da cilt yapıştırıcıları kullanılabilir.

Karın germe ameliyatı liposuction ile karıştırılmamalıdır. Cerrahlar abdominoplastinin bir parçası olarak liposuction tekniğine başvurabilseler  de karın germe ameliyatı salt liposuction ile gerçekleştirilmez.

Karın Germe Ameliyatı Tekniklerinden Hangisi En İyisi?

Karın germe ameliyatı operasyonun kapsamına göre tam karın germe ya da mini karın germe olarak planlanabilir. Hangi hastaya hangi operasyonun uygulanacağı belirlenirken karın bölgesindeki cilt fazlalığı, fazla cildin karın bölgesindeki dağılımı ve hastaların beklentileri dikkate alınır. Bu nedenle tekniklerin birbirlerine göre üstünlüklerinden bahsedilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Önemli olan hastaların ihtiyaçlarına en doğru çözümü sunabilmektir.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Karın germe ameliyatının süresi mini karın germe ve tam karın germe ameliyatı yapılıp yapılmayacağına göre değişiklik gösterebilir. Mini karın germe yaklaşık 1,5 – 2 saatte tamamlanır. Tam karın germe ameliyatı süresi ise 1-5 saat arasında değişebilir. Operasyon öncesi süreçte gerek prosedür kapsamı gerekse operasyon süresi gibi merak edilen soruların yanıtları hastalar ile paylaşılır.

Karın Germe Ameliyatı Diğer Vücut Estetiği Ameliyatları ile Kombine Edilebilir mi?

Evet, karın germe ameliyatı diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile kombine şekilde uygulanabilir. Bu kapsamda meme büyütme veya meme küçültme, meme dikleştirme, popo estetiği, uyluk germe gibi ameliyatları gerçekleştirilebilir. Operasyon kombine nitelik taşıdığında iyileşme süreci hastalar için daha zorlu olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı diğer cerrahi operasyonlar gibi belirli riskler barındırır. Operasyon sonrası süreçte enfeksiyon, kanama, sıvı birikimi, yara iyileşmesinde sorun, pıhtı oluşumu, bölgesel uyuşukluk, yağ nekrozu ve asimetri gibi komplikasyonlar oluşabilir. Post operatif dönemdeki komplikasyonların engellenmesi adına planlama sürecinde hastaların sağlık kontrollerinin kapsamlı olarak tamamlanması ve karın germe ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlanması belirleyici bir etkiye sahiptir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mini ya da tam karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler benzer özellik taşır. Ameliyat bölgesi bandajlanır ve operasyon sonrası iyileşme sürecinin desteklenmesi ve bölgenin toparlanması için özel bir korse kullanılması gerekir. Bandajın nasıl ve ne kadar süre takılacağı hakkında cerrahlar detaylı bilgilendirmeler yapar.

Operasyon sonrası süreçte bir miktar ağrı oluşumu söz konusudur. Bu ağrının kontrol edilmesi için ağrı kesiciler reçete edilir. Enfeksiyon riskinin engellenmesi adına ilaç önerilerine uyum sağlanması da oldukça önemlidir. Karın germe ameliyatı sonrası kişinin istirahat etmesi ve kan basıncını artıran eylemlerden kaçınması gerekir.

En az 6 haftalık süreçte yoğun ve tempolu egzersizlerin yapılmaması önerilir. İyileşme sürecinde sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Karın germe ameliyatı ile kalıcı sonuçlar alınabilse de hastaların operasyondan sonraki alışkanlıkları önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı beslenilmediğinde ve egzersiz yapılmadığında karın germe ameliyatı ile elde edilen sonuçlar korunamaz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Karın germe ameliyatı sonrası iz kalır, ancak bu izler iç çamaşırı ile kapatılabilecek alanlara saklanır. Tam karın germede üst karın bölgesinde iz oluşumu meydana gelir ve bu izler iyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte zaman içerisinde silikleşir. Yara izlerinin etkisini azaltmak için bölgeye özel kremler sürülebilir ya da cerrahi sonrası iyileşme tamamlanınca yara izi tedavisi kapsamında medikal uygulamalara başvurulabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönülür?

Karın germe ameliyatı sonrası işe dönüş sürecinde hastaların iş temposu önemli bir etkiye sahiptir. Efor gerektirmeyen ve oturarak çalışılan işler için bu süre tam karın germe ameliyatı sonrasında yaklaşık 10 gün, mini karın germe ameliyatı sonrasında ise ortalama 5 gündür. Fiziksel olarak zorlayıcı işlerde çalışanların 2-3 hafta beklemesi ve cerrah onayı ile işe dönmesi gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Karın germe ameliyatı sonrası banyo yapılabilmesi için öncelikle drenlerin çıkarılması beklenir. Drenler herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde operasyondan 2-3 gün sonra çıkarılır. Daha sonra hasta banyo yapabilir. Yine de bu kararın uzmanlarla konuşulması gerekir. Karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm bilgiler hastalara soru işareti bırakılmayacak netlikle anlatılır.

Karın Germe Sonrası Korse Kullanımı Gerekli mi?

Evet, karın germe ameliyatı sonrası hastaların korse giymeleri önemlidir. Korse giyilmesi gereken süre 4-6 hafta arasında değişebilir. Başlangıçta gece ve gündüz kullanılması gereken korseler 3 hafta tamamlandığında yalnızca gündüzleri kullanılır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Gebe Kalınabilir mi?

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlanınca hastaların gebe kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak gebe kalmayı planlayan hastalar için karın germe ameliyatının ötelenmesi önerilir. Gebelik ve sonrası dönemde karın kaslarında ve karın cildinde bir miktar gevşeme olması beklendiği için planlanan bir doğum varsa karın germe ameliyatının doğum sonrası sürece bırakılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Karın Germe İle Çatlaklar Giderilir mi?

Karın germe ameliyatı ile çatlakların bir kısmının alınması mümkündür. Yine de bu sorunun yanıtı çatlakların konumuna göre değişiklik gösterebilir. Çatlakların tam olarak alınmasından ziyade kısmen ortadan kaldırılması ve yerlerinin değiştirilmesi söz konusudur.

Karın Cildi Tummy Tuck Sonrasında Sıkılığını Kaybeder mi?

Hastalar sağlıklı beslendiklerinde ve spor yaptıklarında karın germe estetiği sonuçları kalıcı olsa da yaşlanma süreci durdurulamaz. Zamanın ilerlemesi, sık kilo alınıp verilmesi veya operasyon sonrası doğum yapılması gibi durumlarda cildin sıkılığını yitirmesi söz konusu olabilir.

Hasta Temsilciniz Esra'ya Sorun

Daha Fazla mı Öğrenmek İstiyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey bize WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkındaki tüm sorularınızı sormak. Size tüm detayları anlatmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Yazılarımız

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk Germe Ameliyatı (Bacak Estetiği Ameliyatı) Yazı Başlıkları Uyluk Germe Ameliyatı Vücutta en hızlı deforme olan ve oluşan deformasyona bağlı olarak estetik kaygı nedenine dönüşen …

Devamını Oku →

Liposuction

Liposuction (Yağ Aldırma) Yazı Başlıkları Liposuction Uygulanan egzersiz ve diyet programları neticesinde hedeflerine ulaşamayan ve bölgesel yağlanma sorunu yaşamaya devam eden birçok kişi, vücut şekillendirme …

Devamını Oku →

Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı (Kol Estetiği Ameliyatı) Yazı Başlıkları Kol Germe Ameliyatı Brakioplasti olarak da adlandırılan kol germe ameliyatı, hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla …

Devamını Oku →
Scroll to Top